Szarpać czy rwać, oto jest pytanie? Żartuje, nie ma pytania. Sposób w jaki potraktujesz swoją długo pieczoną łopatkę nie ma najmniejszego znaczenia o ile wszystko podczas BBQ poszło według planu. Prawidłowo wykonany pulled pork rozpada się w rękach i tak naprawdę żeby się z nim uporać, wystarczą Ci tylko palce dłoni.
Servings 8osób
Czas przygotowania 10 minutyminut
Czas gotowania 8 godzinygodzin
Dzień wcześniej 15 minutyminut
Łączny czas 8 godzinygodzin25 minutyminut
Sprzęt
Grill z pokrywą lub smoker
Termometr elektroniczny z sondą
Pergamin / Papier do pieczenia - opcjonalnie Różowy papier do BBQ możesz zamówić na Amazon.
Lodówka turystyczna lub jakiś pojemnik do odpoczynku mięsa.
Składniki
2-3kgłopatka wieprzowa
1płaska łyżka/kgsoli
1łyżka oliwy
Przyprawa pulled pork
0,25szklankicukru
0,25szklankisłodkiej papryki
2łyżkigranulowanego czosnku
2łyżkimłotkowanego pieprzu
1łyżkamielonego kopru włoskiegoja używam kopru z herbaty
2płaskie łyżkisoli
Instrukcje
Dzień przed BBQ czyszczę łopatkę lub karkówkę z błon, które blokują dostęp przypraw do mięsa, solę i wkładam do lodówki na 12-24h.
Rozpalam grilla i stabilizuję temperaturę na poziomie 110-130 °C. Węgiel lub brykiet rozkładam na połowie paleniska, tak żeby łopatka nie znalazła się bezpośrednio nad źródłem ciepła - grilla typu kettle (zamykana kula)W grillu ceramicznym lub keg, wsypuje odpowiednią ilość węgla i zakładam deflektor.Węgiel, brykiet czy gaz nie dają dostatecznych walorów zapachowo - smakowych w BBQ. Dlatego trzeba dorzucić do grilla drewna, pelletu lub wiórów do wędzenia. Najlepiej sprawdzają się drewniane klocki z dębu, buku, wiśni, jabłoni etc.
Zmywam z mięsa sól i wycieram do sucha. Następnie nacieram oliwą lub musztardą i posypuje dokładnie mieszanką przypraw. Wbijam sondę w mięso i kładę na ruszcie, nie bezpośrednio nad żarem. Przez pierwsze 2 godziny co 30 minut dokładam drewna lub pelletu do wędzenia, w tym czasie łopatka złapie najlepsze aromaty. Kolejne godziny spędzam na zabawie z dziećmi i doglądaniu temperatury.
WAŻNE!
Jest taki moment w czasie pieczenia mięsa, w którym temperatura w jego wnętrzu zatrzymuje się i ani drgnie przez kolejne 2-3 godziny. Dzieje się tak przy około 65 °C i jest to związane z odparowaniem wody z mięsa. Można powiedzieć, że łopatka zaczyna się pocić i w ten sposób chłodzi mięso. Kiedy większa część wody odparuje, temperatura wewnątrz znowu zaczyna rosnąć.
Kiedy temperatura wewnątrz mięsa dochodzi do 76°C kolagen w tkankach łącznych zaczyna zmieniać się w żelatynę. Łopatka staje się bardziej miękka i soczysta.
Zawijać czy nie zawijać? Są dwie opcje:
Pierwsza - zawijam mięso szczenie w pergamin (unikaj folii aluminiowej) i dociągnąć łopatkę do 95°C – mięso będzie lepiej się rwało i złapiesz więcej soków.Druga - niczego nie zmieniam i dociągam mięso do 95°C na ruszcie – w tym czasie powstaje doskonała w smaku, przecudna skorupka, która ma szansę się wykształcić dzięki temu, że mięso już straciło już większość wody.
W pierwszej opcji na koniec mięso zawinięte w pergamin ląduje jeszcze na ok. godzinę w turystycznej lodówce - bez zimnych wkładów :)W drugiej opcji nie czekam. Szarpie lub kroję w plastry mięso i podaje w maślanej bułce z colesławem i sosem bbq.
PAMIĘTAJ, TO ŻE MIĘSO TRACI WODĘ NIE ZNACZY, ŻE BĘDZIE SUCHE! O SOCZYSTOŚCI DECYDUJE TŁUSZCZ I KOLAGEN, KTÓRY SIĘ ZACZYNA ROZPUSZCZAĆ POWYŻEJ 76°C.
Rodzaj: BBQ, Danie główne
Kuchnia: BBQ, USA
Słowo kluczowe: Pulled pork z łopatki wieprzowej, Soczysta łopatka wieprzowa długo pieczona