Pieczony baran, tylko sól i dym.

Baranina
Jak upiekłem barana na Podlasiu.
pieczony baran
Baranina al Asador

Baranina śmierdzi, ma nieprzyjemny charakterystyczny smak, którego ciężko się pozbyć. Jest twarda itp..itd.. bla bla bla… Powiedział co wiedział, lub raczej czego nie wiedział bo gdzieś tam usłyszał. Jednym słowem, gówno prawda! Pieczony baran i cała prawda o nim 🙂

Baran ma swój zapach jak już ma swoje lata, ale komu by przyszło do głowy piec starego barana. Chyba tylko baranowi😁 Pieczony baran ma charakterystyczny smak, szczególnie jego tłuszcz. Jak lubisz dojrzewający owczy ser Pecorino to są właśnie te aromaty. Ja jem baraninę właśnie dla tego charakterystycznego smaku, o walorach zdrowotnych nie będę się rozpisywał, wrzuć sobie temat w Googla.

Twarde mięso, to też są względne odczucia. Jeżeli porównam moją Wrzosówkę do kurczaka z klatki, to tak, była lekko twardawa ;), ale nadzwyczaj szybko zostały z niej same kości. Wśród gości na pograniczu z Białorusią były dzieci, a nawet jedna osoba, która stroni od mięsa. Moja 3 letnia córka, która jak widzi szynkę na kanapce u swojego brata to zaczyna płakać, jadła barana!!

baran asado

Pieczony baran, jak go przygotować?

I tu zaczynają się schody, z których ja zjechałem po poręczy. Nie słuchałem dobrych rad dookoła tylko sięgnąłem po książkę Argentyńskiego Boga Ognia – Francisa Mallmanna. Żadnego moczenia w maślance, żadnego moczenia w zalewie wujka Tadka. Nic poza solą i dymem. Zrobiłem jedną rzecz odbiegającą od wskazówek Francisa – nastrzyknąłem solanką udźce 24h przed pieczeniem.

Przed samym pieczeniem natarłem mięso solą, a w trakcie pieczenie 2 razy prysnąłem barana solanką. Do tego dym z olchy i dębu. Koniec z przyprawianiem.

Jak długo piec barana?

Zacząłem przygotowanie o 6 rano, goście mieli się pojawić w okolicach 14-15 godziny. Najpierw palenisko, trzeba wcześniej rozpalić, około 1,5h przed pieczeniem i zrobić solidy żar. Następnie jest czas na przymocowanie barana do krzyża, co nie jest takie proste, przydaje się drut i kombinerki. Sam proces pieczenia to jakieś 5-6 godzin. Czas zależy od temperatury na dworze (u mnie było 4 stopnie), czy mocno wieje i jak dobrze zostało przygotowane palenisko.

Nagrałem trochę materiału video z pieczenia i jak tylko skończę montaż to wrzucę film na YouTube, gdzie opowiem więcej szczegółów.

Na pewno wrócę do tematu jak zrobi się cieplej i na wiosnę wystartujemy znowu z projektem Żar Wino. Wyśle wtedy do Ciebie zaproszenie na barana z ognia newsletterem.

Tu znajdziesz kilka zdjęć z poprzednich imprez Żar Wino i nie tylko.

Zamknij
Jakgrillowac.com © Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij