Wady i zalety grilla węglowego. Inne podejście do tematu.

Zastanawiałem się ostatnio czy mogę się wypowiadać o zaletach i wadach sprzętu grillowego, na którym pracuję? Tak bezpośrednio, to jest wada X, a zaletą jest Y. Pierwsza myśl – tak, przecież grilluję na tym sprzęcie, to za pewnik można przyjąć, że wiem o nim wszystko. Druga myśl wrzuciła pierwszą w ogień. Przecież mój punkt widzenia różni się od Twojego, tak jak różnimy się od siebie fizycznie i mentalnie. Dla mnie zaletą może być coś, co dla Ciebie jest wadą i odwrotnie. Umówmy się tak, że będę używał w tekście słów „wada” i „zaleta” tylko ze względu na pozycjonowanie w przeglądarce, bo to gorący temat, a napiszę za co lubię moje grille. Więc jakie są zalety grilla węglowego moim zdaniem?

Napisz do mnie maila jeśli masz jakieś wątpliwości przy wyborze sprzętów, które Ci spać po nocach nie dają. Chętnie pomogę 😉

Grill Monolith Junior mistrzem w utrzymywaniu temperatury. Czy ma jakieś wady i zalety?

Nie od parady kiedyś budowano w domach i mieszkaniach piece kaflowe. Pamiętam, jak moi rodzice kupili kiedyś poniemiecki dom, w którym stał piec kaflowy. Zanim do budynku została podłączona współczesność w postaci ogrzewania gazowego, tata wyremontował ten piec. Kafel grzał nas w zimę, jak przyjeżdżaliśmy na weekendy robić remont. Raz dobrze rozgrzany, oddawał ciepło cały dzień. W przypadku grilli ceramicznych jest podobnie. Ceramika ma MOC.

Zalety i wady grila ceramicznego

Cechę tę doceniam szczególnie przy długim procesie BBQ, gdzie mięso dochodzi do siebie przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Wystarczy jeden załadunek węgla na tak długi czas.

Robiłem kiedyś test, ile mięsa może się zmieścić na ruszcie o średnicy 30 cm. Wyniki były następujące. Prawie 3 kg steków wołowych, zaznaczam że były grube 😅. Żeberka wieprzowe ponad 4 kg, z przy zastosowaniu stojaka na żeberka. Spokojnie można zrobić małe garden party. Tak jak napisałem na końcu tego posta i przy grillu gazowym(link), liczy się technika i spojrzenie na sprawę pod innym kątem.

zalety grilla węglowego

Grill Lord Kensington Outdoorchef węglem opalany. Wady i zalety grilla węglowego poszukiwane.

Jest! Jest pierwszy grill z wadą! Wadą, którą zaraz przekuję w zaletę, a raczej w to, za co go podziwiam. Jego Lordowska Mość z domu Kensington przeszedł tyle grillowych batalii, że jakby nie miał tak solidnej konstrukcji, to dawno by go rdza zjadła i skończyłby na skupie złomu. Chciałem jednak zaznaczyć, że lekko go zaniedbałem i stał całą zimę w niezbyt dogodnych warunkach. Uwaga! Ruda rzuciła się na górną blachę regulacji dopływu powietrza 🤣 Tu kolejny plus zakupu markowego sprzętu, bo można kupić części zamienne.

Grill opalany węglem

Za co lubię tego grilla? Świetnie trzyma temperaturę i ma genialny otwierany żeliwny ruszt, co się rzadko zdarza w grillach tego typu. Średnica 54 cm robi robotę, lubię komfort grillowania, jaki daje ta powierzchnia. Doskonale sprawdza się we wszystkich typach grillowania – grillowanie bezpośrednie, grillowanie pośrednie i bbq.

Swoją drogą cenię sobie żeliwne ruszty i to nie tylko tu. Wszystkie moje grille mają żeliwne ruszty, ale to temat na inny wpis. Główną zaletą jest łatwość czyszczenia, doskonale się wypalają i wystarczy tylko potraktować je z uczuciem drucianą szczotką.

Zalety grilla węglowego

Wady grilla węglowego, chyba jednak nic nie wymyślę 😉.

Nie zagłębiając się w parametry techniczne, marki etc. Dobry grill węglowy nie ma wad, takie samo zdanie mam o grillach gazowych. To jest tak jak ze złą pogodą. Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie. W przypadku grilla mogą to być źle sprecyzowane oczekiwania, zakup pod wpływem emocji i reklamy lub najzwyczajniej na świecie, źle dobrany sprzęt. Dorzucę tu jeszcze brak umiejętności grillowania i chęci do poszerzania wiedzy, bo jak masz odpowiednie kwalifikacje to zrobisz wybitnego steka nad ogniskiem na szpadlu. Natomiast jeżeli brak Ci umiejętności, to może warto dopalić się dobrym sprzętem i dodatkową wiedzą.

Podsumowując, nie ma złych grilli, mogą się trafić źli grill masterzy 😁 Mówię to z pełnym przekonaniem jako ktoś, kto grillował na różnych grillach. Każdy grill jest inny i wymaga innego podejścia, a co za tym idzie zmiany sposobu myślenia odnośnie grillowania. Ja staram się być elastyczny i zmieniam technikę zmieniając grilla, uzyskując w ten sposób zbliżone rezultaty na różnym sprzęcie.

Zamknij
Jakgrillowac.com © Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij