Almond Pastry Cookies

52
WHAT'S SPECIAL
Cold, creamy, nutritious and delicious. Perfect smoothie to drink every morning for breakfast this summer.

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Fusce porttitor metus eget lectus consequat, sit amet feugiat magna vulputate. Phasellus iaculis tellus augue, at ultrices lacus efficitur a. Mauris a nibh erat. In sed massa sed erat consectetur convallis vel vitae felis. Vivamus in tempus erat. Cras porta nisi sit amet leo dictum, non suscipit neque tincidunt. Ut et enim ligula.

Etiam sed enim vitae magna pretium tincidunt eget vel massa. Maecenas porttitor at risus sit amet facilisis. Cras et elit id velit semper bibendum et vel purus.

Jak przyrządzić stek na grillu? Przepis na stek wołowy Tomahawk.

Porcje 2 people
Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 20 minut
Czas na odpoczynek steka 5 minut
Łączny czas 45 minut

Sprzęt

 • Grill węglowy lub gazowy
 • Termometr elektroniczny lub analogowy
 • Dobrej jakości węgiel
 • Szczypce

Składniki

 • 1 kg stek Tomahawk wybieraj polską wołowinę
 • sól gruboziarnista
 • czarny pieprz młotkowany lub prosto z młynka
 • 1 łyżka oliwa extra virgin   do natarcia steka
 • oliwa extra virgin do podania

Instrukcje

 • Rozpalam grilla tak, żeby uzyskać dwie strefy grillowania – gorącą bezpośrednio nad żarem i zimną w miejscu gdzie nie ma węgla. Żeby to osiągnąć dzielę palenisko na dwie części i rozkładam węgiel tylko na połowie. W przypadku grilla gazowego włączam połowę palników.
 • W czasie kiedy grill się rozgrzewa wyciągam stek z lodówki i zaczynam przygotowania. Na początku przyprawiam go solą i pieprzem w proporcji 1:1. Stek jest gruby, a część przypraw i tak spadnie w żar, więc nie żałuj soli i pieprzu 🙂
  Kiedy grill jest już rozgrzany nacieram dodatkowo stek oliwą.
 • Układam Tomahawka bezpośrednio nad żarem. Grilluję z każdej strony po 4 do 5 minut. Dobrze, żeby Twój stek dokładnie się z karmelizował – dobra i droga wołowina nie lubi szarych miejsc, szare punkty na steku to strata smaku!!
  Tomahawk z grilla
 • Następnie przekładam mięso w miejsce na ruszcie, gdzie nie rozłożyłem węgla. Wbijam sondę wzdłuż kości i czekam, aż temperatura wewnątrz osiągnie pożądaną wartość. Dla mnie są to około 50 – 52°C.
  Jeżeli używam grilla z pokrywą to przymykam dopływ powietrza, w ten sposób temperatura wewnątrz przestaje rosnąć. Nie chcę, żeby stek dochodził w 300°C :). Jeżeli grill jest otwarty wtedy kilkukrotnie obracam mięso zmieniając jego położenie względem strefy gorącej.
  Proces ten może zająć kolejne 10 minut. Wszystko zależy od grubości steka, temperatury grilla i ilości tłuszczu w mięsie. Dlatego ważny jest termometr.
  Jeżeli celujesz tak jak ja w medium rare 54-57°C, to zdejmij steka z rusztu 4 – 5 stopni przed osiągnięciem zadanej temperatury. Podczas odpoczynku mięsa temperatura w jego wnętrzu podskoczy jeszcze o kilka stopni.
  Profesjonalne termometry po zadaniu temperatury na początku grillowania, poprowadzą Cię przez cały proces, łącznie z wcześniejszym zdjęciem steka z grilla.
  stek tomahawk z grilla
 • Odpoczynek to kolejne przynajmniej 5-10 minut. Dalej zostaje mi tylko krojenie, finalna szczypta soli z pieprzem i kilka kropel oliwy. Moim zdaniem i nie tylko moim wołowina kocha oliwę, o ile lubisz oliwę 😉 Ja nie wyobrażam sobie życia bez oliwy i masła, więc mogę być nie do końca obiektywny. Nie odmawiam sobie przy stekach, sosu Chimichurri, co widać na załączonym obrazku:) Smacznego steka!
  Jak przyrządzić stek na grillu
Kalorie: 180kcal
Koszt: 119 PLN
Rodzaj: Danie główne, Stek, stek na grillu, Stek z grilla
Kuchnia: American
Słowo kluczowe: Stek tomahawk z grilla, Stek z grilla

Did you make this recipe?

Please let me know how it turned out for you! Leave a comment below and tag @tinysalt on Instagram and hashtag it #tinysalt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating
Zamknij
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Zamknij