Jak grillować ostrygi? Przepis na ostrygi z grilla.

780
Grillowane ostrygi
Ostrygi albo się lubi albo nie. Może jednak jest coś pomiędzy? To ostrygi z grilla.

Ludzi można podzielić na dwie grupy. Tych, którzy kochają ostrygi i tych, którzy mają problem z ich przełknięciem 😁 Ja jestem gdzieś między, dwie ostrygi mi wystarczą. Jednak sprawa ma się inaczej kiedy pojawiają się ostrygi z grilla. Wtedy sytuacja zmienia się diametralnie. 12 może być mało jeśli w parze jest na stole dobre białe wino. Grillowane ostrygi i nie muszę jeść nic innego tego wieczoru.

Grillowane ostrygi zamiast pieczonych ostryg.

Odwiedził mnie przyjaciel, który lubuje się we Włoskiej i Francuskiej kuchni. Od słowa do słowa stwierdził, że jutro kupimy kilka ostryg i upieczemy je w piekarniku. Gdzie? W czym? Zapytałem nieco sarkastycznie, albo nawet bardzo😜 Wyjdź na taras i rozejrzyj się do koła bo coś mi się wydaje, że piekarnik będzie jutro zepsuty. Jedynym naszym zmartwieniem tego wieczoru była mała ilość wina i jakiego grilla wybrać żeby następnego dnia przygotować ostrygi z grilla.

Ostrygi z grilla gazowego.

Wybór padł na Barona. Po pierwsze Baronowie jadają ostrygi, po drugie grilla gazowy konstrukcyjnie jest najbardziej zbliżony do piekarnika. Plus to, że jest najbardziej precyzyjny jeśli chodzi o regulację i utrzymanie temperatury. Dodatkowo ma największą powierzchnię grillowania ze sprzętu, który mam w ogrodzie. W końcu mieliśmy 24 ostrygi 😅. Wyjątkowo duże ostrygi 🦪.

Jak długo grillować ostrygi?

W sieci jest sporo przepisów, w których autorzy podają różne czasy grillowanych czy pieczonych ostryg. W jednym przepisie jest 5 minut w innym 7 minut, a w jeszcze innym 10 min. Wszystko zależy od jakości grilla, tego jak utrzymuje temperaturę etc. Ja przyjąłem 7-10 minut na grillowanie z masłem i jeszcze 2-3 minuty na rozpuszczenie sera.

Przyznam się bez bicia, że pierwsze 12 ostryg grillowałem w powyższych ramach czasowych, ale kolejne 12 już nie. Zagadaliśmy się i tak naprawdę skończyło się na ponad 20 minutach. Nie było tragedii 😂 Tylko, że ja nie jestem tak bardzo konserwatywny jeśli chodzi o ostrygi, jak w przypadku steków. Gdyby na grillu leżał 1.5 kilogramowy Tomahawk (jak z tego przepisu – Stek Tomahawk) to bym się rozpłakał przy temperaturze well done🥲.

Zamawiaj ostrygi odpalaj grilla i przekonaj się czy grillowane ostrygi to Twoja bajka czy koszmar 😁😱

Jak grillować ostrygi? Przepis na ostrygi z grilla.

These small but sophisticated blender cakes are not only eye-catching, but full of bright flavor. The rosemary syrup glaze is a must to complete the flavor profile.
Ilość porcji 4 people
Czas przygotowania 30 minut
Czas grillowania/bbq 20 minut
Całkowity czas 40 minut

Sprzęt

 • Grill gazowy lub węglowy (oba zamykane). Ja użyłem mojego Broil Kinga 🙂
 • Nóż do otwierania ostryg lub nadzwyczajne zdolności charakterystyczne dla Supermena.

Składniki

 • 24 sztuki swieżych ostryg możesz kupić mniej na próbę
 • 200 g miekkiego masła  mniej ostryg = mniej masła
 • 1 łyżeczka wedzonej papryki
 • 1 ząbek czosnku przeciśnietego przez praskę (room temperature)
 • 2 łyżki posiekanych ziół (ja użyłem oregano i natki pietruszki) spokojnie możesz uzyć tylko natki 😉
 • 50-75 g startego Parmezanu podkreślam, Parmezanu. Kupiłeś ostrygi to nie żałuj na dobryt ser 🙂

Wykonanie

 • Najpierw rzut oka na zieleń za grillem, trzeba się uspokoić przed następnym krokiem.
  Broil king ostrygi
 • Mam już wewnętrzny spokój, pora na otwieranie ostryg. Ty jeżeli nie masz w tej dziedzinie wprawy, obejrzyj najpierw jakiś film YT jak bezpiecznie otwierać ostrygi.
  Ostrygi z grilla
 • Ostrygi otwarte i oddzielone od muszli. Przy takiej ilości najlepiej otwierać je nad miską do której na czas całej operacji trafia woda z muszli i sama ostryga.
  Ostrygi na grillu
 • Miękkie masło mieszam z papryką i czosnkiem.
  Masło do ostryg z grilla
 • Nie wyrzucam muszli ponieważ to one posłużą do pieczenia na grillu. Ważne, żeby przed całą operacją nakładania ostryg i masła w muszle, wybrac te muszle, które będą stabilnie leżały na ruszcie grilla.
  Muszle wybrane, pora odpalić grilla i rozgrzać go do 200°C.
  Pieczone ostrygi
 • Każda ostryga ma już swoją muszlę, a w niej po łyżce masła. Układam muszle jedna obok drugiej. Staram się zachować poziom tak żeby masło po roztopieniu z nich nie uciekło.
 • Grilluję ostrygi około 15 min. Po czym otwieram pokrywę i do każdej muszli dodaje starty Parmezan.
  Ostrygi z parmezanem
 • Zamykam grilla na ostatnie kilka minut, do momentu aż ser się rozpuści.
  Muszle na talerz, na każdą ostrygę dodaje szczyptę ziół i gotowe.
  ostrygi z grilla gazowego

Notatki

Zamawiaj ostrygi odpalaj grilla i przekonaj się czy grillowane ostrygi to Twoja bajka czy koszmar. Na początek polecam zamówić na próbę trochę mniej niż 24 sztuki ostryg.
Kalorie: 150kcal
Koszt dania: 250
Danie: Owoce morza z grilla, Przystawka
Kuchnia: Francuska, Włoska
Słowo kluczowe: Grillowane ostrygi, Ostrygi, Ostrygi z grilla, Owoce morza, Owoce morza z grilla
Zamknij
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Zamknij