Jak przygotować stek z grilla? Przepis na stek Porterhouse.

1.1K
Polska wołowina
Polska wołowina sezonowana na sucho.

Z tego posta dowiesz się jak przygotować stek z grilla, poznaj przepis na jeden z najbardziej charakterystycznych steków na świecie jakim jest Porterhouse.

Porterhouse jest większym bratem steka T-bone. Oba zawierają dwa rodzaje mięśnia: rostbef oraz polędwicę. Dzieli je kość w kształcie litery T. Rozpoznacie je po wielkości polędwicy – Porterhouse ma zdecydowanie więcej polędwicy niż T-bone i zazwyczaj jest trochę droższy. Bohaterem poniższego dania z grilla będzie stek Porterhouse.

Jak przygotować stek z grilla żeby był idealnie wysmażony? Spróbuj to zrobić metodą reverse sear.

Jeżeli przeglądałeś moje inne przepisy na stek z grilla (np. antrykot z grilla), wiesz już, że jestem zwolennikiem metody odwróconego grillowania „reverse sear”. Metoda ta daje doskonałe rezultaty grillowania grubych steków. Szczególnie jeżeli zaczynasz i nie masz dużego doświadczenia w grillowaniu. Zwiększa również możliwości Twojego grilla, szczególnie tego o niewielkich rozmiarach rusztu. Ja na moim ceramicznym grillu Monolith Junior, jestem w stanie grillować nawet 3 kg steków jednocześnie, rozmawiając z gośćmi i pijąc wino. Jak to możliwe? Zamiast dziesięciu 300 gramowych steków na grillu, grilluje dwa duże po 1.5 kilograma. Finał grillowania jest taki, że serwuję wszystkim jednocześnie idealnie wysmażone steki. Jest duża szansa na to, że jeżeli opanujesz tę technikę, stanie się Twoją ulubioną.

Jak długo grillować stek Porterhouse?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Podczas grillowania steków jest tyle rożnych zmiennych jak np. temperatura mięsa przed grillowaniem, zawartość tłuszczu w mięsie, grubość steka etc. Rodzaj grilla i paliwa, również wpływ na to co grillujemy. Grillowanie na gazie różni się od grillowania na węglu. Grillowanie na ruszcie stalowym, żeliwnym czy płycie, również wprowadza dodatkowe zmienne do całego procesu. Jak to wszystko ogarnąć? Jest na to bardzo prosty sposób. Termometr z sondą, który mierzy temperaturę w sposób ciągły. Jeżeli grillujesz droższe kawałki mięsa, użyj termometru. Szkoda by było przeciągnąć stek na grillu, którego wartość niekiedy przekracza sto złotych.

Przepis na soczysty stek z grilla. Porterhouse sezonowany na sucho.

Wróćmy do mojego Porterhousa z grilla. Waga – 1.1kg, rasa mięsna mieszana, sezonowany na sucho przez 30 dni. Po otwarciu delikatny orzechowo – mleczny zapach charakterystyczny dla tego typu sezonowania. Struktura mięsa zwarta, co jest wynikiem utraty wody, dzięki temu smak mięsa jest bardziej skondensowany.

Dosyć teorii 🙂 Czas rozpalić grilla, bo z przepisu poniżej dowiesz się jak w prosty sposób przygotować dużego steka na grillu.

Jak przygotować stek z grilla. Przepis na stek Porterhouse.

Jak przygotować stek z grilla, który będzie soczysty i idealnie wysmażony? Dowiesz się jak to zrobić z poniższego przepisu, w którym grilluje stek Porterhouse. Stek był sezonowany na sucho przez 30 dni. Przy grillowaniu grubych steków najlepiej sprawdza się metoda odwrócona czyli reverse sear. Polecam Ci ją szczególnie jeżeli nie masz dużego doświadczenia w grillowaniu.
Ilość porcji 2 osoby
Czas przygotowania 15 minut
Czas grillowania/bbq 30 minut
Czas odpoczynku mięsa 10 minut
Całkowity czas 55 minut

Sprzęt

 • Grill węglowy Outdoorchef Kensington 570
 • Elektroniczny termometr
 • Dobry węgiel drzewny
 • Szczypce
 • Opcjonalnie drewniany kołek dla aromatu (dąb, grusza, jabłoń, śliwka, buk)

Składniki

 • 1.1 kg stek porterhouse sezonowany na sucho
 • gruba sól do smaku
 • czarny grubo mielony pieprz do smaku
 • 2 łyżki oliwy extra przed i po grillowaniu

Wykonanie

 • Reverse sear – odwrócone smażenie, trochę dziwnie to brzmi:) Zostanę przy anglojęzycznym słownictwie. Technika ta pozwala na perfekcyjne przygotowanie prawdziwych steków powyżej 4 cm. Polecam ją szczególnie jeżeli jesteś mniej wprawionym grill masterem.
  stek porterhouse z grilla
 • Wyciągam stek na około 1 godzinę w celu wyrównania jego temperatury z temperaturą otoczenia.
 • Rozpalam grilla tak, żeby uzyskać dwie strefy grillowania – gorącą bezpośrednio nad żarem i zimną w miejscu gdzie nie ma węgla. Żeby to osiągnąć dzielę palenisko na dwie części i rozkładam węgiel tylko na połowie. W przypadku grilla gazowego włączam połowę palników.
 • Stabilizuję temperaturę grilla na około 110 stopni przymykając dopływy powietrza.
 • W tym momencie przychodzi pora na głównego gościa tej imprezy. Tym razem nie przyprawiam steka solą i pieprzem, jedynie odrobiną oliwy.
  jak przygotować stek z grilla
 • Kładę dębowy klocek bez kory na ruszcie bezpośrednio nad źródłem ciepła, dzięki temu drewno będzie się jedynie tliło subtelnie aromatyzując steka.
  Wbijam sondę w środek antrykotu, równolegle do kości, kładę go w strefie zimnej i zamykam pokrywę grilla.
  Podczas tego procesu stek nabierze pięknego koloru i przejdzie aromatem drewna
  Dwukrotnie obracam mięso zmieniając jego położenie względem strefy gorącej i czekam, aż wewnętrzna temperatura osiągnie 42 stopnie.
  stek porterhouse z grilla
 • Ściągam mięso, odkładam na deskę, a w międzyczasie podkręcam żar na grillu pokrywając steka masłem lub oliwę.
  Zobaczysz, że podczas rozgrzewania grilla temperatura steka podskoczy jeszcze do około 50 stopni.
  stek porterhouse z grilla
 • Kiedy grill złapie wyższą temperaturę, grilluje mięso z obu stron po około 2 minuty. W tym czasie wewnętrzna temperatura podniesie się o kilka stopni, a zewnętrzną warstwę steka pokryje równa złoto – brązowa skórka.
  Zero szarych miejsc – to mój i Twój cel 🙂 Żeby to osiągnąć smaruje przed finalnym grillowaniem steka oliwą lub klarowanym masłem.
  stek porterhouse z grilla
 • Odpoczynek to kolejne do 10 minut i krojenie.
  porterhouse stek z grilla
 • Co dalej? Sól, pieprz, oliwa i nic więcej nie potrzebujecie 🙂 Mnie jak czasami poniesie fantazja to robię takie rzeczy.
  stek porterhouse z grilla
Autor: Piotr Andruszko
Danie: Danie główne, garden party, Grill, Stek z grilla
Kuchnia: Argentyńska, Grill, Polska
Słowo kluczowe: jak usmażyć stek, stek porterhouse z grilla, Stek z grilla
Zamknij
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Zamknij