Mięsożerca taki jak ja, robi burgery z czerwonej fasoli? To nie żart! Jak pracowałem jako szef kuchni w restauracji, w mojej karcie zawsze było kilka dań wege. Ktoś kiedyś powiedział, że najlepsze dania wegetariańskie wychodzą z pod ręki mięsożernych szefów kuchni. Może dlatego, że nieustannie dążą do uzyskania smaku mięsnych potraw 😉
Dlaczego akurat burgery z fasoli?
Odkąd kilka lat temu kupiłem szybkowar, zakochałem się w fasoli. Średnio 2 razy w tygodniu wrzucam Jasia do gara i gotuję. Zajmuje to dosłownie niecałe 30 minut, a smak jest nieporównywalny z tym co jest w puszkach na półkach sklepowych. Dodatek do gotowania na przykład nasion kopru włoskiego robi robotę. Zawsze przesadzam z ilością i właśnie w wyniku tego nadmiaru powstał ten przepis. O pozytywnym wpływie strączków na nasz organizm nie będę się rozpisywał 🙂 To jest niepodważalny fakt.
Wege burger z czerwonej fasoli na grillu. Przyprawy, kluczem do sukcesu.
Nie wiem czy tylko ja tak uważam, ale wszystko z grilla smakuje lepiej 🙂 Aromaty, które przenikają przez to co grilluję traktuje jako swoistą przyprawę. Przyprawa z grilla, której nie widać, tylko czuć. Przyprawa, którą możesz manipulować np. podwędzając całość różnymi rodzajami drewna. Przyprawy takie jak np. kmin rzymski. kozieradka, czarnuszka, nasiona kopru włoskiego, nasiona selera, cynamon, sumak, wędzona papryka etc., mógłbym tak wymieniać i wymieniać. Umiejętne ich stosowanie dodaje właśnie tego, czego zjadacze mięsa szukają w potrawach bezmięsnych. Wyraźnego smaku.
Do przypraw dochodzą warzywa o silnym aromacie jak cebula, por, czosnek, które podsmażone na oliwie uzupełniają całość.
Moimi kluczowymi składnikami w tym przepisie jest kmin rzymski, wędzona papryka, cebula i masło orzechowe. Jeżeli lubisz ostre smaki, świetnym rozwiązaniem będzie papryka Chipotle, ja tak zrobiłem. Masę na burgery z fasoli podzieliłem na pół, i do jednej połowy dałem ostrej papryki.
Zanim jeszcze przejdziesz do przepisu na burgery z czerwonej fasoli, może zainteresuje Cię upieczenie własnych bułek. Przepis poniżej.
Burger z czerwonej fasoli z dodatkiem białej.
Sprzęt
- Grill gazowy
- Łopatka do obracania
- Garnek ciśnieniowy – zdecydowanie skraca czas gotowania fasoli
Składniki
- 250 g czarnej lub czerwonej fasoli ugotowanej i zmiksowanej lub gotowej pasty z czarnej fasoli w puszce
- 250 g białej fasoli np. Jaś ugotowanej i rozciśniętej widelcem
- 1 sztuka pokrojonej w kostkę białej cebuli
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 sztuka pokrojonej w kostkę słodkiej papryki biała, czerwona, zielona – jaką masz pod ręką
- 3-4 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
- 1 sztuka sałaty rzymskiej
- 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
- 1 łyżeczka zmielonego kuminu
- 1-2 sztuka papryki Chipotle w zalewie Adobo lub prościej 1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 70 g bułki tartej
- 100 g sera feta tylko takiego prawdziwego 🙂
- 1 jajko
- „ oliwa
- sól i pieprz do smaku
Dodatki
- majonez
- sos bbq mój przyjechał znad Missisipi
- 2 sztuki pomidora malinowy:)
- 2 sztuki czerwonej cebuli pokrojonej w krążki
- 8 sztuk maślanych bułek do burgerów
Wykonanie
Przygotowanie składników
- Na patelni podsmażam białą cebulę ze słodką papryką na odrobinie oliwy.
- Kruszę ser feta. Następnie w dużej misce mieszam większość składników. Bułkę tartą, jajko, obie fasole, kumin, wędzoną paprykę, sól, pieprz, czosnek oraz wcześniej podsmażoną cebulę z papryką. Wszystko mieszam ze sobą, najlepiej ręką 😉Jeżeli lubisz odrobinę ostrości, to polecam dodanie papryki chipotle. Chipotle wprowadza te wegetariańskie burgery na wyższy poziom i nie chodzi mi tylko o poziom ostrości. Zawsze możesz podzielić całą masę na dwie części i tylko do jednej dodać ostrą paprykę.
- Masa na burgery gotowa. Przyszła pora na formowanie "kotletów". Dopasuj ich średnicę do bułek, a grubość na około 1 do 2 centymetrów.
- Odpalam grilla i jeszcze na koniec przygotowuję pozostałe składniki. Kroję w plastry pomidory oraz cebulę. Liście sałaty rzymskiej oddzielam od siebie i mieszam z odrobiną oliwy.
Grillowanie burgerów
- Grilluję burgery na żeliwnej płycie, palniki ustawione na medium. Na ruszcie może być ciężko ze względu na to, że są one bardziej delikatne od mięsa wołowego. Z pomocą w grillowaniu przyjdzie Ci łopatka, najlepiej stalowa. Grilluję burgery z każdej strony, aż się mocno zarumienią.
- Obok na ruszcie grilluję bułki i sałatę rzymską. Uważaj, żeby nie przypalić bułek. W większości przypadków bułki do hambaksów zawierają cukier, który szybko łapie czarny kolor 🙂
- Pora złożyć pierwszego burgera i sprawdzić czy jest jadalny! Warstwy po kolei:– bułka– majonez– sos bbq– grillowana sałata rzymska– wegetariański burger– sos bbq– pomidor– czerwona cebula– majonez (na górę bułki)– bułka
- Ja mojego pierwszego burgera nie zdążyłem sfotografować tak szybko go zjadłem 🙂