Tomahawk stek z grilla gazowego, metoda reverse sear.

1.3K

Tak znowu stek, znowu metoda reverse sear i jeszcze raz stek Tomahawk z grilla. Jeżeli trafiłeś tu na początku przeglądania moich przepisów to już się domyśliłeś, że to nie pierwszy przepis tego typu. Nic nie poradzę, ponieważ kocham steki wołowe z grilla, a szczególnie przygotowane metodą odwróconą. O tych przepisach mowa:

1. Stek z antrykotu grillowany metodą odwróconą.

2. Stek porter house grillowany metoda reverse sear.

Dla przypomnienie, reverse sear, reverse grill, grillowanie metodą odwróconą to jedno i to samo. Metoda, która zmieni Twoje myślenie o grillowaniu, między innymi dlatego, że jest prosta i precyzyjna. Dzieli się na dwa etapy.

Etap I: grillowanie pośrednie kawałka mięsa w niskiej temperaturze z elementami podwędzania lub bez.

Etap II: grillowanie w wysokiej temperaturze bezpośrednio nad węglem, drewnem czy rozgrzanym rusztem grilla gazowego.

Stek Tomahawk sezonowany na sucho grillowany na gazie.

Stek Tomahawk, to spory kawał mięsa wołowego, ze względu na kość żebrową, która wyznacza jego grubość. Podczas wykrajania steka, rzeźnik zostawia długą kość, dzięki której wygląd tego kawałka mięsa przypomina siekierę. Waga Tomahawka zazwyczaj oscyluje od 700 gram w górę, natomiast górna granica wagi jest uzależniona od rasy i wieku zwierzęcia. Mój miał 1.2 kg i był pięknie poprzerastany tłuszczem. Im stek ma więcej tak zwanego marmurka, jest bardziej soczysty i delikatny po grillowaniu.

Jak grillować stek metodą reverse sear na grillu gazowym?

Tak jak na każdym innym zamykanym grillu, może nawet prościej, szczególnie dla mniej wprawionego grill mastera. Na grillu gazowym łatwiej ustawić stabilną temperaturę. Cały proces opisałem dokładnie w poradniku „Reverse Sear w 10 krokach” – pobierz i przeczytaj szczególnie jeżeli to Twój pierwszy raz. Przygotuj termometr elektroniczny z przynajmniej jedną sondą, wyciągnij wcześniej steka z lodówki, przekręcaj kurki i zaczynaj grilla 🙂

Drugi z sześciu przepisów z grilla gazowego Campingaz Attitude 2100LX.

Pierwszy już jest – Udko Kurczaka z oregano i skórką cytryny. Dostałem tego grilla wraz z zamówieniem na sześć przepisów. Piszę o tej współpracy więcej w pierwszym poście. Sprawdzam czy pomimo swoich niewielkich rozmiarów grill ma jakieś ograniczenia i najważniejsze czy dobrze się na nim grilluje. Pierwszy przepis można zaliczyć do wagi piórkowej, natomiast drugi to już zdecydowanie waga ciężka 🙂

Stek Tomahawk na grillu gazowym

Przepis na stek Tomahawk z grilla gazowego. Jak w prosty sposób przygotować duży kawał wołowiny na gazie, metodą reverse sear, czyli metodą odwróconą.
Ilość porcji 2
Czas przygotowania 15 minut
Czas grillowania/bbq 40 minut
Czas odpoczynku steka 10 minut
Całkowity czas 1 godzina 5 minut

Sprzęt

  • Grill gazowy Campingaz Attitude 2100LX
  • Dodatkowy termometr elektroniczny z sondą
  • Szczypce
  • Opcjonalnie wióry lub pellet do podwędzenia steka

Składniki

  • 1 kg stek Tomahawk mój był sezonowany na sucho
  • gruba sól do smaku
  • czarny grubo mielony pieprz do smaku
  • 2 łyżki oliwy extra virgin 1 łyżka przed, druga łyżka po grillowaniu

Wykonanie

  • Reverse sear (RS) – odwrócone smażenie, odwrócone grillowanie. Technika ta pozwala na perfekcyjne przygotowanie dużych steków. Metoda RS w dużym skrócie polega na grillowaniu steka w dwóch etapach.
    Etap I: niska temperatura i długi czas, mięso leży w strefie nad wygaszonymi palnikami.
    Etap II: wysoka temperatura i krótki czas, stek trafia na płytę żeliwną lub ruszt rozgrzane do czerwoności, stek się karmelizuje.
    Metodę tę polecam szczególnie jeżeli jesteś mniej wprawionym grill masterem.
    Tomahawk z grilla gazowego
  • Wyciągam stek na około 1 godzinę przed grillowaniem w celu zbliżenia jego temperatury wewnętrznej do temperatury otoczenia.
    Mój grill gazowy ma dwa palniki, dlatego ja odpalam tylko jeden palnik, ten pod płytą żeliwną i ustawiam go na minimum. Zamykam pokrywę i stabilizuję temperaturę w okolicach 110 °C.
    tomahawk z grilla
  • W tym momencie przychodzi pora na głównego gościa. Przyprawiam obficie steka z każdej strony grubą solą, grubo mielonym pieprzem i smaruję oliwą.
    Wbijam sondę w środek steka, równolegle do kości, kładę go w strefie zimnej i zamykam pokrywę grilla. Na tym etapie stek będzie powoli się rozgrzewał i rozluźniał. Moim celem jest osiągnięcie stopnia wysmażenia medium rare.
    Ściągam mięso z rusztu i odkładam na bok, kiedy jego wewnętrzna temperatura osiągnie 42 – 44 °C. Tu kończy się etap I.
    Zamykam pokrywę i ustawiam oba palniki na maksimum. Zobaczysz, że podczas rozgrzewania grilla temperatura steka podskoczy jeszcze do około 48 stopni.
    Kiedy grill się rozgrzeje, pora na etap II czyli karmelizację. Masz dwa wyjścia, grillowanie na płycie żeliwnej lub na ruszcie żeliwnym. Jeżeli Twój stek nie jest tak ładnie przerośnięty tłuszczem jak mój, rekomenduję Ci płytę żeliwną, uzyskasz ładniejszą i równiejszą "skórkę".
    Stek metodą reverse sear
  • Szybkie grillowanie, po 1-2 minuty na stronę, temperatura wewnątrz mięsa dochodzi do 52°C – temperatura steka podniesie się jeszcze podczas odpoczynku do 54-56°C, czyli medium rare.
    Koniec:) Teraz pora na odpoczynek steka. Odkładam go na kratkę powyżej rusztu, gaszę palniki i czekam około 10 minut. Niestety rzadko wytrzymuję tak długo i zaczynam z głodu kroić steka wcześniej 😉
    Metoda odwrócona grillowania
  • Doprawiam mięso solą, pieprzem oraz odrobiną oliwy. Tak naprawdę dobra wołowina nie potrzebuje niczego więcej:)
    Ewentualnie kilku dodatków jak np. grillowane ziemniaki i karmelizowana marchewka 🙂
    Sezonowany na sucho stek z grilla
Danie: Danie z grilla, Grill
Kuchnia: Grill
Słowo kluczowe: Stek z grilla, stek z grilla gazowego
Zamknij
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Zamknij