Pizza z grilla to zawsze dobry pomysł. Ja w ten sposób czyszczę lodówkę z resztek po całym tygodniu. Pizza to też dobry sposób, żeby zaskoczyć i zachęcić gości do wspólnego grillowania. Każdy składa swoją własną pizzę z dostępnych składników.
Przygotowanie ciasta na pizzę z grilla.
Zagniatam wszystkie składniki ciasta, ale zazwyczaj kończy się na mikserze lub thermomixie. Ciasto ma być gładkie i elastyczne. Odstawiam ciasto do wyrośnięcia na 1-2h w zależności od temperatury pokojowej. Czasami wrzucam ciasto zawinięte w folię spożywczą do lodówki na całą noc zmniejszając ilość drożdży do 1-2 g. Ciasto wtedy wolniej rośnie i jest bardziej „dojrzałe”. Formując pizze podsypuję blat lub stolnicę mąka.
Pizza z grilla bez sosu to nie pizza.
Do sosu siekam drobno cebulę i czosnek, które lądują w lekko rozgrzanym rondlu z łyżką oliwy w kolejności, najpierw cebula, potem czosnek (czosnek szybciej się pali i robi się gorzki). Kiedy cebula się zeszkli, dodaję czosnek i zaraz po tym resztę składników. Odparowuję nadmiar wody, żeby sos stał się gesty i gotowe. Możesz zmiksować całość, ja nie miksuję, wolę rustykalny wygląd sosu.
Jak bardzo rozgrzać grilla pod pizzę?
Grill rozgrzewam do około 300 stopni i kładę gdzieś z boku, nie bezpośrednio na węglu gruby kawałek dębu lub buku. Drewno powoli się tli nadając pizzy aromatu rodem z prawdziwego pieca opalanego drewnem.
Ciasto, sos, oliwa, dodatki i do „pieca” – jak nie masz łopaty do pizzy doskonale sprawdzi się spód od dużej okrągłej formy do ciasta.

Pizza z grilla na chrupiącym cieście.
Sprzęt
- Grill
- Kamień do pizzy
Składniki
Ciasto na pizzę
- 500 g mąki pszennej typ 00 – akurat do tego przepisu użyłem lokalnej mąki typ 500 z Młyn Skokowa
- 280 g wody
- 7 g suchych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oliwy extra do ciasta
- oliwa extra do podania
S.O.S – szybki sos do pizzy
- 1 puszka pomidorów
- 1 łyżki oliwy extra
- 2 ząbki czosnku
- 1/3 cebuli
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
- 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
- 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu opcjonalnie – ja uwielbiam rozmaryn
- sól i pieprz do smaku
Wykonanie
- Zagniatam wszystkie składniki ciasta, ale zazwyczaj kończy się na mikserze lub termolu. Ciasto ma być gładkie i elastyczne. Odstawiam ciasto do wyrośnięcia na 1-2h w zależności od temperatury pokojowej. Czasami wrzucam ciasto zawinięte w folię spożywczą do lodówki na całą noc zmniejszając ilość drożdży do 1-2 g. Ciasto wtedy wolniej rośnie i jest bardziej „dojrzałe”. Formując pizze podsypuję blat lub stolnicę mąka.
- Do sosu siekam drobno cebulę i czosnek, które lądują w lekko rozgrzanym rondlu z łyżką oliwy w kolejności, najpierw cebula, potem czosnek (czosnek szybciej się pali i robi się gorzki). Kiedy cebula się zeszkli, dodaję czosnek i zaraz po tym resztę składników. Odparowuję nadmiar wody, żeby sos stał się gesty i gotowe. Możesz zmiksować całość, ja nie miksuję, wolę rustykalny wygląd sosu.
- Grill rozgrzewam do około 300 stopni i kładę gdzieś z boku, nie bezpośrednio na węglu gruby kawałek dębu lub buku. Drewno powoli się tli nadając pizzy aromatu.
- Ciasto, sos, oliwa, dodatki i do „pieca” – jak nie masz łopaty do pizzy doskonale sprawdzi się spód od dużej okrągłej formy do ciasta.
- Dodatki: jesteś w domu, nikt Wam focha nie strzeli jak zapragniecie pizzy z kukurydzą i majonezem, jak mój teść:). Ja osobiście lubię maksymalnie 3-4 składniki plus ser. Uwielbiam połączenie prawdziwej mozzarelli i parmezanu.