Inteligentny termometr do grilla? Nie będę już używał palca szefa kuchni do sprawdzania stopnia wysmażenia steków? 🙁 Spokojnie, palec przyda się do cieńszych steków. Tak naprawdę metoda sprawdzania steków „palcem” wymaga praktyki i nie daje dobrych rezultatów przy grubszych kawałkach mięsa. Tu z pomocą przychodzi technika w postaci termometru MEATER+. Czytając specyfikację widać, że nie tylko grill masterzy skorzystają na tej technologii. Termometr sprawdzi się również w kuchni jako termometr do gotowania. Ja znalazłem jeszcze jedno zastosowanie, pomiar temperatury u dzieci 😉 Przetestowałem na własnych dzieciach, działa i do tego jest niezła zabawa:)
Jak działa bezprzewodowy termometr do grilla?
Jego działanie oparte jest o technologię bezprzewodową Bluetooth, zero kabli. Jest tylko sonda, stacja bazowa i telefon komórkowy (Uwaga! telefonu nie ma w zestawie 😛 ). Zainstalowałem w pierwszej kolejności aplikację na telefonie, która występuje zarówno na Androida jak i iOS. Stacja bazowa wykonana jest z bambusa i poza tym, że wygląda bardzo estetycznie i minimalistycznie pełni funkcję ładowarki i wzmacniacza sygnału dla sondy. Źródłem energii jest najzwyklejsza bateria AAA, która zasila stację i ładuje sondę. Plan mam taki, że jak się wyczerpie, ta która była w zestawie to zacznę korzystać z akumulatorów AAA.
Sama sonda jest podzielona na dwie strefy pomiaru, i to mnie najbardziej kręci 🙂 Mierzy temperaturę wewnątrz mięsa i w najbliższej jego przestrzeni. Do tej pory, żeby określić te dwie temperatury korzystałem z termometru do grilla wyposażonego w dwie oddzielne sondy. Jedną wbijałem w mięso, drugą umieszczałem obok, o kablach nie wspomnę. Dlaczego warto mieć dwie sondy i monitorować temperaturę na poziomie rusztu, skoro większość grilli jest wyposażona w wewnętrzny termometr? Już wyjaśniam.
Gorące powietrze, które krąży pod pokrywą grilla zawsze kumuluje się w jego górnych strefach. Tam też w większości modeli grilli jest instalowany termometr. Efekt jest taki, że czasami wskazania wbudowanego termometru grilla pokazują temperaturę wyższą o 30 stopni w stosunku temperatury na poziomie rusztu. Czasami też może się zdarzyć, że wbudowany termometr jest źle skalibrowany. Miałem taki problem z jednych z moich grilli. Pokazywał dziwnie wysoką temperaturę – 350 stopni, a pizza z grilla wychodziła blada jak ściana 🙂 Wykręciłem go i sprawdziłem wkładając do gotującej się wody. Okazało się, że woda w moim czajniku wrze w temperaturze 190 stopni :P.
Wracając do tematu, jak lubisz grillować i robić BBQ to w większości przypadków precyzyjny pomiar temperatury bardzo ułatwia życie. Szczególnie jak nie masz zbyt dużego doświadczenia na tym polu.
MEATER termometr nie tylko do grilla, doskonale sprawdzi się również w kuchni.
Nie powinienem się do tego przyznawać, że czasami grill idzie w kąt i używam piekarnika. Usprawiedliwia mnie fakt, że w piekarniku też mam funkcję grilla 😛 Kurczak, kaczka, indyk, rolady, pieczenie tak naprawdę nie ma ograniczeń w zastosowaniu tego termometru. Jak sama nazwa wskazuje, jest to narzędzie stworzone dla gotujących i grillujących mięsożerców. Święta coraz bliżej, na pewno będę go testował, co będzie skutkowało większą ilością informacji.
Aplikacja i funkcjonalność termometru MEATER+
Tak naprawdę nie mogę jeszcze zbyt dużo powiedzieć, bo używam go od tygodnia i zrobiłem na nim dopiero jednego steka i żebro wołowe. Ciągle odkrywam w nim nowe funkcje i możliwości.
Po przeczytaniu recenzji z USA mogłem skrobnąć dla Was całkiem wartościową recenzję, ale nie tędy droga. Będę aktualizował ten wpis na bieżąco, jak tylko zrobię coś nowego dowiecie się o tym. Rozwinę też temat samej aplikacji, która ma więcej funkcji niż tylko przekazywanie temperatury z grillowania 🙂 Są wykresy -będzie naukowa analiza!…
CDN…