Brykiet czy węgiel drzewny – to częste pytanie zadawane przez grillujących i fanów BBQ na całym świecie. Większość z nas, na początku przygody z grillem, nie do końca orientuje się, który z nich wybrać, który jest lepszy.
Wyjaśnię Wam to w wielkim skrócie, bo temat jest naprawdę obszerny. Procesy chemiczne pirolizy, karbonizacji etc. Wy, żeby zadecydować o wyborze, potrzebujecie kilku istotnych faktów, a nie wykładu z chemii i fizyki 🙂
Zanim jednak przejdę do zalet i wad węgla drzewnego i brykietu chciałem zaznaczyć jedną rzecz. Zawsze lepiej kierować się jakością, a nie niską ceną, jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości grillowania czy BBQ. Na rynku jest wiele dobrej, jak i i złej jakości węgla oraz brykietu. W sumie to tak jak z jedzeniem, czytasz etykiety, bo chcesz wiedzieć co jesz. W przypadku węgla drzewnego i brykietu też czytaj etykiety i opinie innych użytkowników.
Zatem co wybrać? Brykiet czy węgiel drzewny? Wady i zalety węgla drzewnego.
Węgiel drzewny powstaje z kawałków liściastych drzew niewykorzystanych w tartakach – ścinki, gałęzie, korzenie. To taki grillowy zero waste lub mięsne od „nosa do ogona”. Drzewo zostało ścięte i wykorzystane w całości. Cały proces przebiega w wielkich komorach, bez dostępu tlenu. Drewno jest podgrzewane do temperatury 500 stopni C. Jest to proces czasochłonny, w którego czasie takie związki jak woda, metan, tlenek węgla, dwutlenek węgla czy kwas octowy wyparowują z drewna. Produktem ubocznym jest również smoła. Finalnie węgiel drzewny, który ma 75% węgla w węglu jest bardzo dobrym produktem.
Na plus:
- wysoka temperatura palenia: 550 – 750 stopni C – doskonale sprawdza się przy grillowaniu steków
- mała produkcja popiołu – ja używam tylko i wyłącznie węgla w moim grillu ceramicznym Monolith
- 100% naturalny produkt
- łatwiejsza zmiany temperatury za pomocą dopływu powietrza
- szybko się rozpala – ja używam małego palnika gazowego, elektrycznej zapalarki lub komina do rozpalania
Na minus:
- dobry węgiel jest droższy od brykietu
- szybciej się wypala bez kontroli dopływu powietrza
Wady i zalety brykietu.
Brykiet powstaje z węgla, pyłu węglowego i trocin. Niestety to nie wszystko. Do produkcji często dodaje się takie substancje jak skrobia, wapień, boraks i azotyn sody. Wszystko to ma na celu utrzymanie kształtu i poprawienie właściwości spalania.
Na plus:
- tańszy od wysokiej jakości węgla (ciężko określić czy to zaleta czy wada – zależy czym się kierujemy)
- pali się dłużej ze stałą temperaturą ( może stanowić zaletę dla nowicjuszy w BBQ – łatwiej utrzymać temperaturę przez długi czas, bez ingerencji w palenisko)
Na minus:
- temperatura palenia 370-430 stopni C
- chemiczne dodatki mogące mieć wpływ na finalny aromat grillowanych potraw przy brykiecie niskiej jakości
- potężna produkcja popiołu – robiłem ostatnio test, z którego wyszło, że 10 kg węgla drzewnego daje podobny stosunek popiołu co 2 kg brykietu! Dlatego brykiet nie jest zalecany do grilli ceramicznych.
Podsumowując, węgiel drzewny czy brykiet? Ty decydujesz, co wybierzesz. Jest spora różnica między węglem drzewnym, a brykietem. Dla mnie zwycięzcą jest drzewny z uwagi na swoją naturalność. Pytanie: czego Ty szukasz? Węgiel da Ci lepsze wyniki w grillowaniu steków, a brykiet ułatwi życie na początku przygody z BBQ.
Daj mi znać na maila lub przez social media, czego Ty używasz. Podziel się swoimi wynikami i przemyśleniami na temat tych dwóch „źródeł ciepła”. Pamiętaj, że to nie węgiel czy brykiet nadają charakterystyczny aromat temu, co grillujesz. Odpowiada za to np. tłuszcz spalający się w żarze i dodatek drewna do BBQ czy grillowania.