Jest to kolejny przepis z cyklu jak przygotować stek na grillu. Stosując technikę reverse sear z tego przepisu wysmażysz stek tak jak chcesz, a nie tak jak wyjdzie. Na grill trafia doskonały kawałek mięsa, jakim jest Antrykot z kością sezonowany na sucho. Stek ten nazywany jest również Cote de boeuf oraz Rib Steak. Wszystkie te trzy nazwy określają jedno i to samo cięcie.
Tak, to właśnie ten stek. Cote de boeuf może przyjmować różne rozmiary, wszystko zależy od Ciebie. Za optymalną grubość dobrze jest przyjąć wysokość kości, której to zawdzięcza on swoją nazwę. Mój okaz jest trochę wyższy, co wpłynęło na jego wagę, czyli 1.2 kilograma. Stek zamówiłem z polskiej ekologicznej hodowli bydła rasy Hereford. Hereford Warmia jest świetnym, źródłem steków z tej rasy, ponieważ w ich przypadku nie ma pośredników. Sami hodują bydło i sezonują mięso.
Jak przygotować na grillu taki gruby stek?
Z pomocą, jak w większości przypadków kiedy na ruszcie ląduje taki dinozaur, przychodzi metoda odwróconego grillowania. Reverse sear, jest najprostszą i najbardziej efektywną metodą na grillowanie grubych steków. Sprawdza się również w przypadku pieczeni wołowych, takich jak w tym przepisie na pieczeń wołową z antrykotu. W wielkim skrócie, umieszczam mięso nie bezpośrednio nad źródłem ciepła. Jeżeli jest to grill węglowy to węglem wykładam połowę paleniska. Jeżeli grilluje na grillu gazowym odpalam tylko połowę palników, a mięso umieszczam w „strefie zimnej”. Więcej szczegółów zawartych jest w przepisie poniżej.
Przepis na idealny stek z antrykotu na grillu.
Do sedna! Zastanawiasz się czy dasz radę? Dasz radę! To jest jak nauka jazdy na rowerze im więcej trenujesz tym szybciej się nauczysz. Jak już się nauczysz to zapamiętasz to na całe życie, chyba że chcesz się nauczyć jazdy na jednym kole. To jeszcze trochę razem potrenujemy, na następnym poziomie.
Koniec lania wody! rozpalaj grilla i do roboty – jak mawia mój pięcioletni syn! Szkoda życia na nudę, a taki stek, nudny nie jest. Przepis znajdziesz poniżej, powodzenia!
Jak przygotować stek na grillu? Przepis na stek z antrykotu wołowego.
Sprzęt
- Grill węglowy lub gazowy z pokrywą. Ja pracowałem na grillu Outdoorchef Kensington 570.
- Elektroniczny termometr
- Wysokiej jakości węgiel drzewny lub gaz 😉
- Szczypce
- Drewniany kołek dla aromatu (dąb, grusza, jabłoń, śliwka, buk)
Składniki
- 1.2 kg antrykot wołowy rasa Hereford
- sól gruba do smaku
- czarny pieprz młotkowany lub prosto z młynka
- 2 łyżki masła lub oliwy do wykończenia steka
Wykonanie
- Reverse sear – odwrócone smażenie, trochę dziwnie to brzmi:) Zostanę przy anglojęzycznym słownictwie. Technika ta pozwala na perfekcyjne przygotowanie prawdziwych steków powyżej 4 cm. Polecam ją szczególnie jeżeli jesteś mniej wprawionym grill masterem.
- Wyciągam stek na około 1 godzinę w celu wyrównania jego temperatury z temperaturą otoczenia.
- Rozpalam grilla tak, żeby uzyskać dwie strefy grillowania – gorącą bezpośrednio nad żarem i zimną w miejscu gdzie nie ma węgla. Żeby to osiągnąć dzielę palenisko na dwie części i rozkładam węgiel tylko na połowie. W przypadku grilla gazowego włączam połowę palników.
- Stabilizuję temperaturę grilla na około 110 stopni przymykając dopływy powietrza.
- W tym momencie przychodzi pora na głównego gościa tej imprezy. Doprawiam antrykot grubą solą i pieprzem. Robię to wyjątkowo przed grillowaniem, ponieważ stek nie trafi w pierwszej fazie nad rozgrzany węgiel, który wypaliłby pieprz jak w przypadku metody bezpośredniego grillowania.
- Kładę dębowy klocek bez kory na ruszcie bezpośrednio nad źródłem ciepła, dzięki temu drewno będzie się jedynie tliło subtelnie aromatyzując steka.Wbijam sondę w środek antrykotu, równolegle do kości, kładę go w strefie zimnej i zamykam pokrywę grilla. Kilkukrotnie obracam mięso zmieniając jego położenie względem strefy gorącej i czekam aż wewnętrzna temperatura osiągnie około 42 stopnie.
- Podczas tego procesu stek nabierze pięknego koloru i przejdzie aromatem drewna.Ściągam mięso, odkładam na deskę, a w międzyczasie podkręcam żar na grillu. Smaruje steka masłem klarowanym lub oliwą. Nie wyciągaj jeszcze sondy ze steka. Zobaczysz, że w tym czasie wewnętrzna temperatura steka będzie stale rosnąć.
- Kiedy grill złapie wyższą temperaturę, grilluje mięso z obu stron po około 2 minuty. Podczas ostatecznego grillowania, temperatura podniesie się o kilka stopni. Zewnętrzną warstwę steka pokryje równa złoto – brązowa skórka.
- Koniec, zdejmuję mięso z grilla i daję mu odpocząć około 8-10 minut. Po tym czasie zostaje tylko krojenie, szczypta soli z pieprzem oraz odrobina oliwy do smaku 🙂