Przepis na burgera jest tak banalnie porosty. Postanowiłem go lekko podkręcić. Smażona cebula, sos na bazie majonezu, dobrze wysmażone mięso, ser, miękka maślana bułka i gotowe. Born in the USA. Wszystko ze sobą współgra tworząc jedność, która eksploduje – dobrze wiesz gdzie 😁.
Mięso na hamburgera
Jeśli chodzi o mnie, to zawsze staram się wybierać mięso ekologiczne lub znanego mi pochodzenia. Robię to dla własnego zdrowia i dobra przyrody. Lepiej jak zjesz mniej mięsa, a lepszej jakości. Oczywista oczywistoś, a jednak wielu o niej zapomina. Jak mięso może być tańsze niż kilogram pomidorów?
Tak jest w tym przepisie na burgera. Są dwie opcje żeby zrobić to dobrze. Pierwsza jest oczywista, to wołowina. Druga, którą wybrałem, to dziczyzna. Dokładniej mięso z jelenia. Czytałem ostatnio kilka wpisów w sieci o dziczyźnie, pod którymi były komentarze typu: „nie lubię smaku dziczyzny”, dziczyzna smakuje mi jak wątróbka” etc. Nie oceniam, stwierdzam fakty. Tak, dziczyzna ma specyficzny smak, który osobiście bardzo mi pasuje.
Dziczyzna vs wołowina grass feed
Taka ciekawostka dotycząca tych dwóch rodzajów mięsa. Dziczyzna, a w szczególności jeleń, ma smak zbliżony do wołowiny grass feed. Prawdziwej wołowiny Grass Feed (wypas bydła tylko na łące), bez dokarmiania ziarnem wszelkiej maści. Teraz pytanie. Czy wołowina ma posmak dziczyzny czy dziczyzna posmak wołowiny wypasanej na łąkach? I tak, i tak. Dziko żyjące zwierzęta i bydło wypasane na łąkach łączy wspólna zależność. Oba „gatunki” jedzą to, do czego jedzenia są genetycznie przystosowane.
Bardziej wykwintny przepis na Burgera
Zaczynam od sosu. Klasycznie jest to miks ketchupu i majonezu, czasami jeszcze musztardy. W tym przepisie, na potrzeby dziczyzny zrobiłem sos z musztardy, majonezu i świeżego estragonu.
Cebula w moim wydaniu dostała do smaku białe wino, świeży tymianek i masło. W sumie, pomijając mięso, cebula grała by pierwsze skrzypce. Burger byłby wegetariański :). Taka jest smaczna!
Mięso, tak jak pisałem wyżej, to jeleń. Nie jestem myśliwym, ani nie mam żadnego w rodzinie. Zapytałem więc na Instagramie gdzie kupić mięso, kilka osób odpisało Las-Kalisz. I tak nawiązaliśmy współpracę. Ja mam dostęp do dziczyzny, Las ma przepisy, a Ty dostajesz kod rabatowy na zakup mięsa z oferty dziczyzny na grilla.
KOD RABATOWY do wpisania w koszyku: TRENERGRILLA
Bułki, kup dobre maślane bułki albo upiecz z tego przepisu MAŚLANE BUŁKI DO BURGERÓW. Bułki to połowa sukcesu dobrego hamburgera.
Pikle, ważne żeby były słodko – kwaśne. Problemem dużej ilości burgerowi jest to, że jak już się rozpędzą z dodatkami to, mięso jest całkowicie zdominowane. Najgorzej, jak kwaśny smak z pikli przykrywa całość!
Jak się wgryzłem tego burgera, to zaniemówiłem i wgryzłem się drugi raz. Tak na poważnie, to często mi czegoś brakuje w daniach, które przygotowuje. Zawsze chcę coś poprawiać. W tym przepisie jeszcze nic nie zmieniłem i raczej nic nie zmienię 🙂
HAMBURGER Z JELENIA
Sprzęt
- grill z żeliwną płytą grillową lub żeliwna patelnia
- łopatka do obracania burgerów
- patelnia lub rondel na cebulę
Składniki
Sos majonezowy
- 3 łyżki majonezu
- 2 łyżeczki musztardy
- 1 łyżeczka posiekanego świeżego estragonu opcjonalnie łyżeczka suszonego
- Sól do smaku
MIĘSO
- 600 g burger z jelenia od Las-Kalisz link do mięsa w opisie + kod rabatowy -10%
SER i BUŁKI
- Ja użyłem sera Mimolette
- Jeśli chodzi o bułki to tu bym nie szedł na kompromis. Marketowe wynalazki do burgerów odpadają. Gówniana bułka potrafi zepsuć burgera.
- 1 opcja – upiecz bułki z mojego przepisu link w opisie
- 2 opcja – znajdź dobrą piekarnię i kup bułki maślane
CEEBULA NA WINIE Z TYMIANKIEM
- 2-3 białe cebule
- 2-3 gałązki świeżego tymianku
- 1/2 łyżki masła
- 1/2 łyżki oliwy extra
- 100 ml białego wytrawnego wina
- Sól i pieprz do smaku
PIKLE
- Tu pełna dowolność – ogórki, papryka, cukinia etc. papryka, cukinia etc. Ważne żeby były słodko – kwaśne.
Wykonanie
- Cebulę kroję w piórka. Wrzucam na zimną patelnię z oliwą i masłem. Kiedy cebula zacznie się szklić, dodaje odrobinę soli. Gdy cebula zaczyna się rumienić, dodaje pieprz oraz wino. Całość mieszam i czekam aż wino odparuje. Na koniec dodaje świeży tymianek, mieszam i gotowe.
- Sos jest prosty w wykonaniu – mieszasz wszystkie składniki i gotowe.
- Mięso przyjeżdża już wyporcjowane. Gdyby to nie były smash burgery, to w tej formie trafiłyby na grill. Do tego przepisu dzielę mięso na porcje około 150g i kulam z nich kulki.
- Bułki przed grillowaniem smaruje masłem lub majonezem, ładnie się wtedy rumienią na grillu.
- Rozgrzewam żeliwną płytę na grillu do 180 – 200 stopni (jak nie masz płyty, żeliwna patelnia też będzie okej). Teraz już jest z górki. Wrzucam kulki mięsa na płytę, dociskam szpachelką. Kiedy mięso z jednej strony się przyrumieni, obracam burgera, delikatnie solę i odrazu kładę na niego cebulę i ser.
- Zamykam teraz na chwilę grilla, żeby ser się rozpuścił i gotowe.Na grillowaną bułkę nakładam sos, potem pikle, jelenia z cebulą i serem. Sos na górną część bułki, zamykam i gotowe.
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.